• Maverick Cannon, age 9, son of Liz and Maverick Cannon awarded belt buckle: Junior Showmanship 2020 at the Falls County Junior Fair. California Rabbit, white  1st time time showing the rabbit.
    Maverick Cannon, age 9, son of Liz and Maverick Cannon awarded belt buckle: Junior Showmanship 2020 at the Falls County Junior Fair. California Rabbit, white 1st time time showing the rabbit.
  • Madison Skala, age 10, shown here with 1100 lbs. “Trump” - awarded Ribbon 4th Place in Lightweight Class Third year she has shown her “boy” cow.
    Madison Skala, age 10, shown here with 1100 lbs. “Trump” - awarded Ribbon 4th Place in Lightweight Class Third year she has shown her “boy” cow.
  • Cattle Showmanship Junior- Colton Ranly
    Cattle Showmanship Junior- Colton Ranly

2020 Youth Fair winners announced

The Falls County Fair came to a close last weekend.

The Grand and Reserve Champions for the show were:

Grand Champion Steer went to Georgia Tusa with Westphalia 4-H. Reserve Champion Steer went to Cade Ranly of Westphalia 4-H.

Grand Champion Hog went to Aubrey Meyer with Westphalia 4-H. Reserve Champion Hog went to Lily Drews with Otto 4-H.

Grand Champion Lamb went to Cayson Newell with Westphalia 4-H. Reserve Champion Lamb went to Lauren Macy with Marlin FFA.

Grand Champion Goat went to Kinsey Hargrove with Westphalia 4-H. Reserve Champion Goat went to Cayson Newell with Westphalia 4-H.

Grand Champion Broilers went to Hayley Meadows with Westphalia 4-H. Reserve Champion Broilers went to Tracer Lopez with Westphalia 4-H.

Grand Champion Rabbits went to Tynlee Beckendorf with Otto 4-H. Reserve Champion Rabbits went to Avery Bosse with Chilton 4-H.

Grand Champion Cake went to Emilea Bethke with Otto 4-H. Reserve Champion Cake went to Paetyn Beckendorf with Otto 4-H.

 

Cattle Showmanship

Junior- Colton Ranly

Intermediate- Adele Drews

Senior- Colby Coker

 

Market Steer Show

Grand Champion- Georgia Tusa

Reserve Champion- Cade Ranly

 

Heifers & Broilers

Overall Grand Champion Heifer-Collin Parker

Overall Reserve Champion- Heifer-Collin Parker

 

Grand Champion Broilers- Hayley Meadows

Reserve Champion Broilers-Tracer Lopez

 

Breeding

Grand Champion Breeding- Pryce Rabroker

Reserve Champion Breeding- Teagan Rabroker

 

Grand Champion Breeding Ewe- Cayson Newell

Reserve Champion- Breeding Ewe- Dalton Hamilton

 

Goat showmanship

Junior- Cayson Newell

Intermediate- Gracie Doskocil

Senior-Blayne Hoelscher

 

Grand Champion Goat-Kenzie Hargrove

Reserve Champion Goat- Cayson Newell

 

Lamb Showmanship

Junior - Cayson Newell

Intermediate- Lauren Macy

Senior- Dalton Hamilton

 

Grand Champion Lamb- Cayson Newell

Reserve Champion Lamb- Lauren Macy

 

Rabbits

Grand Champion Rabbits- Tynlee Beckendorf

Reserve Champion- Rabbits- Avery Bosse

 

Ag Mechanics

Grand Champion- Lane Lovicott

Reserve Champion- Tyler Kasner

 

Cakes

Grand Champion Sr. Cake- Emilea Bethke

Grand Champion Jr. Cake- Paetyn Beckendorf

Reserve Champion Sr. Cake- Nate Hoelscher

Reserve Champion Jr. Cake- Ryan Dutton

 

 

The Marlin Democrat

251 Live Oak St
Marlin, TX 76661
Phone: (254) 883-2554
Fax:(254) 883-6553