Early voting begins Feb. 18 for March Republican, Democrat primary elections

Early voting for the March 3 primary election will begin on Feb. 18. and will be held at the Falls County Courthouse Annex at 1910 Industrial Park Road in Marlin.

Dates and times are:

  • Feb. 18 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 19 from 7 a.m. to 7 p.m.
  • Feb. 20 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 21 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 24 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 25 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 26 from 7 a.m. to 7 p.m.
  • Feb. 27 from 7:30 a.m. to 4:30 p.m.
  • Feb. 28 from 7 a.m. to 7 p.m.

Election day is March 3 from 7 a.m. to 7 p.m.

Polling locations for March 3 are:

  • 101 - NORTH MARLIN -Methodist Church Fellowship Hall, 411 Coleman Street in Marlin
  • 104 - OTTO - Otto Community Center, 106 CR 163D in Otto
  • 105 - NW MARLIN - Ward St. Church of Christ Annex, 1305 Ward Street in Marlin
  • 201 - REAGAN - Reagan Homecoming Building, Railroad Avenue in Reagan;
  • 203 - SE MARLIN - Davis Chapel United Methodist Church, 304 Conoly Street in Marlin;
  • 204 - SE MARLIN - Booker T. Washington Alumni Building, 216 Falls Street in Marlin;
  • 301 - Pleasant Grove Baptist Fellowship Hall, 1148 FM 1048 in Rosebud;
  • 302 - Marlin Housing Authority, 101 Burnett Street in Marlin;
  • 303 - WESTPHALIA - Westphalia Community Center, 375 FM 431 in Westphalia;
  • 304 - ROSEBUD - D. Brown Library, 203 North 2nd Street in Rosebud
  • 403 - CHILTON - Chilton Volunteer Fire Department, 2589 State Highway 7 in Chilton
  • 404 - LOTT - Lott Fire Department, 313E Gassaway in Lott
  • 405 - GOLINDA - Golinda City Hall, 7039 Golinda Drive in Golinda


Ballot order for election:

Republican Primary

President/Vice-President:

  • Bob Ely 
  • Matthew John Matern
  • Zoltan G. Istvan
  • Joe Walsh
  • Donald J. Trump
  • Roque “Rocky” De La Fuente Guerra 
  • Bill Weld

U. S. Senator:

  • Mark Yancey
  • John Cornyn
  • John Anthony Castro
  • Dwayne Stovall
  • Virgil Bierschwale

U. S. Representative District 17:

  • Renée Swann
  • Kristen Alamo Rowin
  • Scott Bland
  • Trent Sutton
  • Jeff Oppenheim
  • David Saucedo
  • Laurie Godfrey McReynolds
  • George W. Hindman
  • Elianor Vessali
  • Ahmad Adnan
  • Pete Sessions
  • Todd Kent

Railroad Commissioner:

  • Ryan Sitton
  • James “Jim” Wright

Supreme Court:

  • Chief Justice: Nathan Hecht 
  • Justice Place 6: Unexpired Term:Jane Bland
  • Justice Place 7: Jeff Boyd Justice,
  • Justice Place 8: Brett Busby

Judge, Court Of Criminal Appeals:

  • Place 3:
    • Gina Parker
    • Bert Richardson
  • Place 4:
    • Kevin Patrick Yeary
  • Place 9:
    • David Newell Member

Member, State Board Of Education, District 10:

  • Tom Maynard

State Senator District 22:

  • Brian Birdwell

State Representative, District 12:

  • Kyle Kacal

Justice, 10th Court of Appeals District:

  • Place 2:
    • Matt Johnson
  • Place 3:
    • Unexpired Term: John E. Neill

Falls County:

  • County Attorney:
    • Jody Gilliam
  • Sheriff:
    • Ricky Scaman
  • County Tax Assessor-Collector:
    • Kayci Nehring
  • County Commissioner Precinct 1:
    • Milton Albright
  • County Commissioner Precinct 3:
    • Jason Willberg
  • County Constable Precinct 3:
    • Jerry Loden
  • County Constable Precinct 4:
    • Shen Thornton
    • Jerry Wood

Democratic Primary

President/Vice-President:

  • Michael R. Bloomberberg
  • Andrew YangBernie Sanders
  • Marianne Williamson
  • Tom Steyer
  • Amy Klobuchar
  • Elizabeth Warren
  • Cory Booker
  • Tulsi Gabbard
  • Robby Wells
  • Deval Patrick
  • John K. Delaney
  • Roque “Rocky” De La Fuente
  • Joseph R. Biden
  • Julián Castro
  • Pete Buttigieg
  • Michael Bennet

U. S. Senator:

  • Annie “Mamá” Garcia
  • Mary “MJ” Hegar
  • Cristina Tzintzun Ramirez
  • D. R. Hunter, Michael Cooper
  • Victor Hugo Harris
  • Adrian Ocegueda
  • Chris Bell
  • Amanda K. Edwards
  • Jack Daniel Foster Jr.
  • Royce West
  • Sema Hernandez

U. S. Representative District 17:

  • William Foster III
  • David Anthony Jaramillo
  • Rick Kennedy

Railroad Commissioner:

  • Mark Watson
  • Kelly Stone
  • Roberto R. “Beto” Alonzo 
  • Chrysta Castañeda

Supreme Court:

  • Chief Justice:
    • Amy Clark Meachum
    • Jerry Zimmerer
  • Place 6:
    • Unexpired Term: Kathy Cheng
    • Larry Praeger
  • Place 7:
    • Brandy Voss
    • Staci Williams
  • Place 8:
    • Peter Kelly
    • Gisela D. Triana

Judge, Court Of Criminal Appeals: 

  • Place 3:
    • Elizabeth Davis Frizell
    • William Pieratt Demond
    • Dan Wood
  • Place 4:
    • Tina Clinton
    • Steven Miears
  • Place 9:
    • Brandon Birmingham

Member, State Board Of Education District 10:

  • Stephen Wyman
  • Marsha Burnett-Webster 

State Senator, District 22:

  • Robert Vick

Falls County:

  • Sheriff:
    • Joe Lopez
  • County Constable Precinct 2:
    • Marion Humphrey

The Marlin Democrat

251 Live Oak Street
P.O. Box 112
Marlin, TX 76661
Phone: 254-883-2554
Fax: 254-883-6553